Kvalita sa dostáva pred kvantitu už aj vo svete módy a bytových doplnkov. Pri výbere nielen jednotlivých kúskov oblečenia, ale aj pri výbere osušiek, uterákov alebo pohodlných županov, do ktorých sa s obľubou zaboria po každej uvoľňujúce kúpeli, prečítame ceduľky, ktoré nás predtým nezaujímali, bohužiaľ. Dnes však dbáme na to, aby svojim zložením boli veci rýdzo ekologické, aby sme tým pádom ušetrili našu planétu. Pozornosť sa upína predovšetkým na bavlnené kvalitné osušky a luxusné župany. Pri  výbere si dajte veľký pozor. Nie je totiž bavlna ako bavlna.

Nie je tajomstvom, že sa bavlna (rovnako ako iné prírodné materiály) začínajú klamať. Túžba predať čo najviac tovaru je ďaleko silnejšia ako nejaká etická stránka veci, preto sa do bavlny pridávajú rôzne prímesi, ktoré nie sú práve ekologického charakteru. Aby ste sa vyhli rádoby prírodným materiálom, prezraďme si, ako spoznať skutočne kvalitnú bavlnu, ktorú si nakoniec prenesieme cez prah domu.

Bavlna je veľmi dôležitú obchodnou komoditou

Aj keď sa medzi nami nájde stále viac jedincov, ktorí sa označujú za odborníkmi na tento prírodný materiál, je dobré sa na bavlnu pozrieť od úplného začiatku. Dnes totiž existuje viacero druhov bavlníka. Predsa len hovoríme o veledůležitej obchodnej komodite, ktorá sa pestuje vo viac ako deväťdesiatich krajinách sveta. Za najväčšího pestovateľa sa označuje Čína, India, tiež Spojené štáty americké alebo Turecko či Mexiko. Rad plantáží by sme našli aj v Európe, napríklad v neďalekom Bulharsku.

Z deväťdesiatich percent sa najviac pestuje bavlník srstnatý, zvyšná percenta tvorí bavlník stromový alebo kerovitý. Tiež sa v menšom množstve pestuje bavlník bylinný. Vo všetkých prípadoch hovoríme o vysoko kvalitné surovine, ktorá sa pýši skvelými vlastnosťami, ako je elasticita alebo vynikajúce savosť.

Kvalitnú bavlnu spoznáte po hmate

Na zozname výhod by sme našli tiež vysokú odolnosť (najmä ak je daný uterák alebo osuška spradená do jemnejšie priadze), mäkkosť a priedušnosť (jednotlivé nite bavlny vytvárajú dokonalú tepelnú izoláciu). Ak niektorá z vlastností chýba, nedržíte v rukách zrovna kúsok, ktorý možno označiť za kvalitný.

Ak chcete spoznať skutočnú kvalitnú bavlnu, siahnite si na ňu. Cítite jemnosť, aj keď je materiál na prvý pohľad skôr pevný, silný a tuhý? Ak áno, potom ste našli ihlu v kope sena. Keď mu taký pocit z materiálu nemáte, pravdepodobne ste narazili na kúsok, ktorý je vyrobený z kratších vlákien a vysokou odolnosťou sa zrovna nepýši.

Čo sa oplatí ešte skontrolovať je hustota tkanín. Podržte uterák, osušku alebo v prípade oblečení tričko či župan na svetle. Je daný kúsok priehľadný? Aj keď je bavlna vysoko jemným materiálom, nemala by byť ani málinko priehľadná. Ak tkanina svetlo prepúšťa, svedčí to o nízkej trvanlivosti.

Sú medzi vláknami medzery?

A nesmieme zabudnúť na zloženie daného produktu. Či už ste si kúpili uteráky alebo osušku, mali by ste sledovať ich vlákna. Keď majú medzi sebou medzery alebo sú znateľné rozdiely vo veľkosti medzier, opäť ste nenarazili na nič kvalitného. Produkt stojí za to iba v prípade, že má vzor hladkých radov.

Kvalitu odhalí aj jej pranie

Nie ste si istí tým, či ste si domov zaobstarali kúsok, ktorý je možné označiť za kvalitný? Vyperte to! Aj keď ho potom nebudete môcť vrátiť (teda ak ste nakúpili v obchodoch nenabízajúcu záruku na vrátenie), budete mať aspoň zodpovedané otázky a tým pádom aj pokojné svedomie.

 

Recycled Claim Standard