Pri zháňaní oblečenia, spodnej bielizne alebo lôžkovín je dôležité skontrolovať aj štítky, či visačky, pretože každý z nás si chce vybrať daný produkt s čo najlepším zložením. Na týchto visačkách vídame všemožné značenie, veľmi často sa stretávame so slovom „cotton“. Čo je to za materiál a oplatí sa kupovať z neho vyrobené textílie?

Cotton znamená bavlna

Samozrejme "cotton" nie je v angličtine nič iné ako bavlna. Pokiaľ máme u daného materiálu informáciu, že je vyrobený zo 100% bavlny, znamená to, že sa jedná o čistú bavlnu, bez akýchkoľvek prídavkov a prímesí.

Bavlnu ako prví použili Indiáni - odhaduje sa, že ju poznali asi pred 8000 rokmi. V Európe sme ju spoznali vďaka výpravám Marca Pola. Bavlna rastie na bavlníku. Existuje asi 40 druhov týchto kríkov, z ktorých niektoré sa používajú ako priadne rastliny. Domovinou bavlny je Stredná Amerika, kde sa pestovala a používala najskôr. Odtiaľto tiež putovala do Indie a Číny, kde bola používaná už pred 5000 rokmi. Ideálna klíma pre správny rast bavlny je tropická a subtropická.

Bavlnu dnes pozná celý svet a je používaná na výrobu odevov a všetkých ostatných textílií. To ale nie sú všetky možnosti využitia tejto rastliny. Používa sa na výrobu jedlého oleja, zatiaľ čo zvyšné matoliny (stopky, strapiny atď.) sa používajú na výrobu krmiva pre dobytok a hnojivá. Z bavlny sa vyrába aj kozmetika, napr. mydlo, glycerín, rúže. Z krátkych bavlnených vlákien sa vyrába aj vata, celulóza a papier.

Vlastnosti bavlny alebo čím si ju ceníme.

Bavlnu spájame s niečím kvalitným, pevným a odolným. Najčastejšie je materiálom, ktorý sa oplatí kupovať, pretože je pre nás synonymom niečoho prirodzeného a príjemného na dotyk. S kvalitou ide ruku v ruke aj dobrá cena, čo je ďalšia veľká výhoda bavlny.

Bavlna je klasifikovaná ako prírodné a organické vlákno a podľa tejto klasifikácie ju možno umiestniť vedľa ľanu, konope, hodvábu alebo vlny. Bavlna je hydroskopická na úrovni 7,5%, najčastejšie je biela alebo krémová, ale môže byť aj béžová alebo dokonca zelená. Jej vlákna sú dlhé 12 až 50 mm, pevnosť v ťahu sa pohybuje od 300 do 600 MPa. Bavlnené tkaniny je možné charakterizovať ako mäkké, pružné, odolné, savé a umožňujúce pokožke voľne dýchať.

To, v čom spíme, by malo byť prirodzené a kvalitné. Preto sa odporúča spať v pyžame z bavlneného vlákna. Bavlna je priedušná a absorbuje vlhkosť, čo podporuje termoreguláciu, zabraňuje prehrievaniu a nadmernému poteniu. Vyplatí sa preto spať v pyžamoch zo 100% bavlny (prípadne flanelu či zamatu), alebo v tých, kde prímes umelých vlákien nepresahuje 5% z celkového materiálu.

Recycled Claim Standard