Rovnako ako všade, aj tu, pri praní uterákov a osušiek, nepanuje presná zhoda. V každom prípade, výskumné štúdie a každý, kto uteráky perie častejšie ako je nutné, určite potvrdí, že to vedie k ich predčasnému opotrebovaniu. Samozrejme na druhú stranu, ich málo časté pranie nie je príliš vhodné z dôvodu hygieny. 

Hľadanie zlatej strednej cesty

Vzhľadom k vyššie uvedenému a ekológii, nie je v žiadnom prípade vhodné prať uteráky po každom použití. Aby naše osušky a uteráky boli stále čisté a voňavé, stačí ich vyprať zhruba po každom treťom až štvrtom použití.

Najlepšie urobíte, keď sa rozhodnete podľa svojich zmyslov. Pokiaľ už váš použitý uterák nie je ideálny na dotyk alebo nepríjemne zapácha, rozhodne ho hoďte do koša na bielizeň. Samozrejme si ale dajte pozor na to, aby ste to skúšali, až keď je uterák úplne suchý.

Dôležitý je aj materiál uterákov

Pokiaľ zvolíte materiály s antibakteriálnymi vlastnosťami, môžete výrazne zvýšiť komfort svojich uterákov a ďalšieho kúpeľňového textilu a dokonca aj dĺžku cyklov ich používania. Vďaka extrémne rýchlej dobe schnutia sú v tomto ohľade výborné napríklad bambusové uteráky a uteráky z modalu, rovnako ako uteráky z mikrovlákna, ktoré majú tiež, v porovnaní s tradičnými froté uteráky, vynikajúce vlastnosti.

Ako prať uteráky?

Kľúčovú úlohu pri praní uterákov hrá voľba optimálneho množstva pracieho prostriedku. Pokiaľ použijete viac pracieho prostriedku ako je nutné, uteráky sa zničia oveľa skôr. Problémom môže byť samozrejme aj použitie naopak príliš malého množstva pracieho prostriedku, pretože sa môže ľahko stať, že uteráky nebudú také čisté, ako očakávate.

Do vlákien froté uterákov, osušiek aj županov sa môže pri praní ľahko nalepiť množstvo pracieho prášku, čo ničí ich mäkkosť, pre ktorú ich milujeme. Preto sa odporúča vždy dodržiavať predpísané dávkovanie pracích prostriedkov a je tiež overené, že tekuté pracie prostriedky sú na pranie uterákov vhodnejšie ako klasické pracie prášky. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte ani plákanie, bavlnené uteráky tak budú oveľa jemnejšie a v prípade bielych uterákov môže plákanie spôsobiť aj ich zošednutie.

Uteráky zostanú mäkké a nadýchané aj po vypraní, pokiaľ ich po vytiahnutí z práčky poriadne pretrepete a následne necháte dôkladne uschnúť. Dôležité je, je nenechať v práčke, ale ihneď po skončení programu ich vytiahnuť a zavesiť. Zostanú tak voňavé. Myslite tiež na to, že nové uteráky je nutné pred prvým použitím vyprať!

Recycled Claim Standard