Možno to aj vy poznáte. Periete, sušíte, žehlíte, a tie krásne froté uteráky, na ktoré ste sa pri kúpeli toľko tešili, nikde. Sú z nich drsné a málo nasiakavé farebné dekorácie do kúpeľne.

Len máločo sa vyrovná dobrému pocitu po teplé kúpeli či sprche, keď sa zaviní do mäkkej froté osušky. Nie vždy sa však podarí froté uteráky udržať "v dobrej kondícii". Prinášame vám niekoľko tipov, ako docieliť, aby vaše uteráky boli príjemné a mäkké.

Pred prvým praním si pozorne prečítajte štítok na uteráku.

Správna starostlivosť začína ešte pred prvým použitím, kedy je potrebné uterák vyprať spoločne s inou rovnako farebnou bielizňou, a to najlepšie na štyridsať stupňov, aby sa vlákna zatiahli. Pri prvých praniach sa z tmavých uterákov odstraňuje prebytočné farbivo.
Uteráky perte v práčke vždy pri odporúčanej teplote.
Radšej než prášok na pranie použite gél.

Čo robiť, ak sú uteráky drsné a hrubé

Aj keď to znie paradoxne, najväčšou chybou pri praní uterákov je pridávanie aviváže do plákania. Pôsobením aviváže sa vlákna "prilepí" k sebe a uterák už nebude nikdy taký hebučký a nadýchaný ako predtým.

Sušenie uterákov

Ideálne je sušiť uteráky v sušičke. Sušenie ale nenastavujte na extra vysoké teploty, pretože môže dôjsť k prehriatiu vlákna, ktoré sa môže poškodiť. Ak sušičku nemáte, nevadí. Ale pozor, uteráky nikdy nesušte na horúcich radiátoroch. Vlákna sa polámu a uterák sa pokazí.

Nepríjemný zápach

Nikto nemá rád páchnuce uteráky, a to hlavne po tom, čo sa práve osprchoval. Ak vypraté uteráky nepríjemne páchnu, skúste ich najprv vyprať v naozaj horúcej vode spolu s 1 až 2 šálky octu, a potom je ešte raz vyperte obvyklým pracím prostriedkom.

Ak sa chcete vyhnúť páchnoucímu uteráku, po použití treba vždy zavesiť tak, aby dobre vyschli.

Uteráky zle sajú vlhkosť

Malá absorpcia - to je nekonečný problém lacných uterákov, ktoré nie sú vyrobené z kvalitnej česanej bavlny. Najlepšia voľba je Egejská alebo egyptská česaná bavlna.

Aby uterák nedráždil pokožku

Pri praní uterákov to s množstvom pracieho prostriedku nepreháňajte. Veľkorysé dávkovanie pracieho prostriedku je častou chybou gazdiniek. Vždy postupujte podľa odporúčaného dávkovania. Väčším množstvom pracieho prostriedku nielenže bielizeň lepšie nevyperiete, ale stojí vás to viac peňazí. Navyše, ak nemáte práčku so špeciálnym programom, ktorý vyhodnocuje kvalitu vypúšťanej vody, a ak v nej objavia špinu alebo prací prostriedok, pridáva ďalšie plákanie, prací prášok alebo gél zostane na uterákoch. Na látke zostanú usadeniny a froté zostane tuhé a vyblednuté. Zároveň tiež prací prostriedok zachytený na uteráku môže dráždiť pokožku.
Použitie príliš malého množstva pracích prostriedkov však zasa naopak môže spôsobiť odvápnenie vody, čo by sa prejavilo stratou mäkkosti froté.

Čo robiť, aby uteráky nebledli?

Ak chcete, aby uteráky boli stále rovnako farebné, pridajte do prvého prania spoločne s pracím prostriedkom 1 až 2 šálky octu.

Pri praní farebných froté uterákov nepoužívajte silné bielidlá, jedine ak sú biele. Ak je však na uteráku uvedené, že nie je vhodné použitie chlórového bielidla, nepoužívajte ho, pretože aj niektoré biele uteráky majú povrchovú úpravu, ktorá by nemala byť bielená. Môže to časom oslabiť vlákna a spôsobiť, že uteráky budú menej nasiakavé.

Dobrá rada na záver:

Froté nežehlite! Žehlením sa očká pritláčajú a materiál stráca pôvodné zamatový vzhľad, ako aj schopnosť absorbovať vodu.

Recycled Claim Standard