Naplníte práčku špinavou bielizňou, zapnete ju, čakáte na vypranie, ale pri vyberaní vypraných uterákov, miesto sviežej vôňi, ucítite nepríjemný zápach. Uteráky sú cítiť zatuchlinou, ako by na usušení čakali niekoľko hodín.

Príčina

Dôvodov, prečo po vypraní uteráky zapáchajú, môže byť niekoľko:

  • pranie na nízke teploty
  • používanie tekutých pracích prostriedkov
  • pranie na krátke programy
  • nevyčistený filter

Najčastejším problémom je to, že mnoho z nás perie uteráky na príliš nízke teploty, teda na 30 až 40 stupňov Celzia, navyše v kombinácii s tekutými pracími prostriedkami. Špinavé uteráky obsahujú mastnotu z nášho tela - z kože a vlasov. Mastnota, v kombinácii s praním bielizne na nízku teplotu, spôsobuje "boj" medzi pracím prostriedkom a mastnotou. Prací prostriedok síce uteráky vyperie, ale zároveň sa usadzuje v bubne práčky. Tým je potom spôsobený nepríjemný zápach.

Riešenie

Tento problém však má v celku jednoduché riešenie. Vysoká teplota vody v práčke je schopná túto mastnotu odstrániť. Nezabúdajte teda občas uteráky vyprať aj na viac stupňov Celzia.

Ak sa vám však nechce prať na vysoké teploty, doprajte svojej práčke očistu. Raz mesačne vložte do bubna práčky dve staré utierky alebo nejakú inú handru. K tomu pridajte tabletu do umývačky a práčku zapnite na vysokú teplotu, najlepšie na 90 stupňov Celzia. Výsledok sa dostaví ihneď po dokončení programu. Vďaka vyčistenie budete ďalšie várky uterákov vyberať z práčky krásne voňavé.

Ďalšie tipy

Ďalšími prostriedkami, ktoré môžu byť využité na boj so zapáchajúcou práčkou sú:

  • ocot
  • kypriaci prášok
  • jedlá sóda

Ocot výborne funguje na zatuchnutú bielizeň. Stačí iba naliať ocot do priehradky, ktorá je určená na prací prášok. Pozor! Použite iba ocot, v kombinácii s pracím prostriedkom by sa narušila reakcie a nedostavil by sa tak žiadny účinok. Vypraním v kyslé kúpeli odstránite usadeniny z oblečenia. Po vypraní v octe vyperte uteráky klasicky, spoločne s bežným prostriedkom na pranie.

Ďalšou možnosťou je kypriaci prášok do pečiva, tento trik používajú mnohé gazdinky. Pri tomto spôsobe je potrebné naplniť práčku, do priehradky pridať prací prášok alebo gél, prípadne aviváž. Do bubna práčky potom prisypte prášok do pečiva, dávkuje sa jedno vrecúško na jedno pranie. Kypriaci prášok dokonale odstráni zatuchliny, osvieži bielizeň a dokonca aj rozjasní farby.

Ďalším tipom, ktorý spoľahlivo odstráni zápach, je jedlá sóda. Sóda patrí medzi účinné pohlcovače zápachu. Je potrebné vložiť zatuchnuté uteráky do vreca a k nim prisypať jedlú sódu, ktorú je potrebné nechať pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Pred vypraním bielizeň oprášte a vložte ho do práčky spoločne s pracím prostriedkom. Účinok môžete zosilniť pomocou už spomínaného octu alebo prášku do pečiva. Len pozor, sóda je dosť agresívny prostriedok, ktorý sa musí používať s rozumom a opatrnosťou, môže totiž nenávratne poškodiť vlákna.

Ďalším riešením môže byť nákup nových uterákov s antibakteriálnou upravou Microban alebo prirodzene antibakteriálne uteráky a osušky BAMBOO

Prineste si do svojho života radosť a osvieženie s novými uteráky! Teraz môžete využiť zľavu -10% (kód: VONAVEUTERAKY) na nádherné nové uteráky a osušky na SoftCotton.sk a zabudnúť na problém, že vaše uteráky stále nevonia ani po vypraní.

Recycled Claim Standard