Rozoznáte kvalitu od handry?
Päťdesiat, alebo tristo korún - ceny za froté uteráky sa líšia obchod od obchodu. Je to kvôli marži, alebo ide naozaj o kvalitu? Asi tušíte, že jedným znakom je hmotnosť na meter štvorcový. Ale pamätáte si, či sa za kvalitu považuje tristo, alebo päťsto gramov? A napadlo vás sledovať dĺžku vlákna? Ak ste odpovedali nie, práve vám je určený náš návod, ako sa orientovať vo svete froté.
Ak vyberáte froté výrobky podľa farby, vzoru, veľkosti a ceny, pridajte ďalšie - oveľa dôležitejšie - vlastnosti. Patrí medzi ne gramáž, dĺžka vlákna a tiež zvolený materiál. Stopercentná bavlna nemusí byť to najlepšie, čo si môžete doma dopriať!
Pod päťstovku nechoďte!
Za kvalitné sa považujú uteráky s gramážou okolo päťsto gramov na meter štvorcový, spravidla sa stretnete s intervalom 450 až 550 gr/m². Ak na nich budú uvedené polovičné hodnoty, radšej sa mu vyhnite. Rovnako tak je dobré nebrať také, kde žiadny údaj nenájdete. Nie je to totiž povinné a výrobcovia, ktorí idú pod túto hodnotu, číslo zámerne neuvádzajú.
Tie isté čísla platia pre osušky, ktoré sa vyrábajú z rovnakého froté, rozdiel je akurát v rozmere. Nie vždy sú ale vyššie čísla žiadané. Ako príklad poslúžia župany, na ktoré firmy používajú zmesi materiálu, aby sa látka odľahčila. Predsa len je na ich ušitie treba i niekoľko metrov štvorcových a komu by sa chcelo po kúpeli na sebe ťahať dve, tri alebo aj viac kíl navyše! Naopak u kúpeľňových podložiek, u ktorých sa chce, aby boli ťažké a zostali na mieste, sa číslo šplhá k 1450 gramom na meter štvorcový.
Tiež platí, že čím dlhšia je slučka a teda "huňatejší" uterák, tým lepšie pre vás. Teda spravidla. "Dlhšia slučka uteráka totiž zaisťuje vyššiu savosť a absorpciu vody. Lepšie tak suší, "Zároveň však upozorňujeme na jedno nebezpečenstvo:" Pri praní a sušení takých uterákov ale dochádza k rýchlejšiemu oderu vlákien, preto musia byť pre uteráky s dlhším vláknom použitá čo najkvalitnejšia bavlna, aby uterák dlho vydržal. A to nie každý výrobca dodržiava .
Že ste investovali do kvalitných uterákov a po dvoch mesiacoch ich máte tvrdé a nepríjemné ako tie lacné? Potom je možná chyba na vašej strane. Ako ich periete a sušíte? Podľa návodu by ste ich mali pred prvým použitím nechať dvakrát vyprať s podobne farebným prádlom a nechať uschnúť, bez toho aby ste sa do nich utreli. Tým sa z látky uvoľnia voľné vlákna a zvyšné sa zatiahnu, čo je dôležité kvôli životnosti. Na pranie používajte radšej gél ako prášok, samozrejme na biele vyberte ten na biele, na farebné prostriedky s označením color. Aj keď podľa televíznych reklám aviváž dodá froté hebkosť a jemnosť, výrobcovia na to majú úplne opačný názor! V návode na použitie aviváž zakazujú, pretože vlákna "zlepí" navždy k sebe a uterák tak stráca svoju hebkosť a mäkkosť.
Na sušenie je ideálna sušička bielizne - niektorí výrobcovia týmto spôsobom sušia froté výrobky už priamo vo výrobe -, pretože horúci prúd vzduchu vlákno nielen usuší, ale aj našuchorí, preto vyzerajú uteráky a osušky ako z tej televíznej reklamy. Ak ju nemáte, stačí samozrejme obyčajná šnúra. Naopak zakázaný by mal byť radiátor, pretože na ňom sa vlákna polámu a navždy zničia.
Stopercentná bavlna nemusí byť to najlepšie
Ste naučení, že čo je zo stopercentnej bavlny, býva pre vás to najlepšie? U uterákov to nemusí byť pravidlom. Hoci sú tie zo stopercentnej bavlny najžiadanejšie, zvlášť majitelia malých a zle vetraných kúpeľní vedia, ako výhodné sú pre nich bambusové uteráky zložené zo 60 percent z bavlny a 40 percent z bambusovej viskózy. Nielenže ich gramáž činí 500 gramov na m², ale hlavne vám "nezasmrádnu". "Bambus má prirodzenú antibiotickú funkciu, ktorá zaisťuje, že nedochádza k vzniku nepríjemných pachov z už použitých uterákov," Výhody tohto materiálu: "Savosť uterákov s bambusovým vláknom je 4x vyššia než u iných materiálov, pretože bambusové vlákna sú pri mikroskopickom skúmaní v reze duté a umožňujú tak, dýchanie 'uterákov. "
U bambusových uterákov sa môžete stretnúť aj s tým, že časť froté je zostrihaná a chýbajú tu obvyklé slučky. Nie je to žiadna vada, práve naopak. Takému froté sa hovorí velúr a je nielen veľmi príjemný na dotyk, pretože pripomína zamat, ale tiež sa krásne leskne.
Ženy milujú pri utieraní jemné, hebké uteráky a osušky. Ak patríte do tejto kategórie, poobzerajte sa po takých, ktoré sú vyrobené z MICRO bavlny. Patrí síce k tým drahším, zato sa vám ale odvďačí svojou jemnosťou, aj nízkou váhou a výbornou savosťou. A prečo si nedopriať aspoň po kúpeli trochu toho luxusu, veď si zaslúžite cítiť sa v kúpeľni ako v bavlnke! Ponuka uterákov a osušiek Soft Cotton