Dostávate uteráky a osušky priamo z tkáčskeho stavu. Ak sme si vhodne vybrali farebnosť, štýl a rozmer, nemali by sme zabudnúť na správne pranie a sušenie, čo je základným predpokladom dlhej životnosti. Tieto informácie nám poskytne aj malá vignetka "visačka". Symboly, ktorým nerozumieme, nám objasnia školení predajcovia, alebo si ich vyhľadáme tu PRÁCIE SYMBOLY.

Pred prvým použitím nezabudnime uteráky samostatne vyprať. Zabránime tak uvoľneným vláknam "prilepiť" sa na naše oblečenie.

Preto je nutné opatrne zaobchádzať s Vaším novým uterákom alebo osuškou, aby ste predišli možným zatrhnutiam očiek (zlomenými nechtami, prstienkami, zipsami atď) ešte pred prvým vypraním, počas ktorého dôjde k nepatrnému zrazeniu, čím sa očká pevne uchytia do tkaniny a uteráky sú pripravené na použitie.

Ako prať froté uteráky? Uteráky aj osušky by mali byť prané v teplote 40 ° C, riadne vymáchané a potom ak si prajete, môžu byť sušené v sušičke s nízkym až stredne vysokým tepelným nastavením.

Neodporúčame používať na uteráky avivážne prostriedky, pretože vypĺňajú medzierky v tkanine a následne dochádza k zníženiu savosti.

Starostlivosť o froté uteráky je jednoduchá vďaka výnimočným vlastnostiam východiskovej suroviny - bavlny aj bambusového vlákna. K problémom dochádza väčšinou nesprávnym zaobchádzaním s uterákmi a osuškami alebo nevhodnou starostlivosťou. Preto je nutné si vždy pozorne prečítať návod na pranie a udržiavanie.

 

Zmena farby

Počas prvých niekoľkých prania môže dôjsť k zafarbeniu vody v dôsledku tzv. púšťania farby. Púšťanie farby je spôsobené nadbytočnými farbiacimi molekulami, ktoré obklopujú bavlnené vlákna. Tieto farbiace čiastočky sa môžu uchytiť na iných tkaninách. V prípade púšťania farby sa pôvodná farba uteráku podstatne nezmení. Pre istotu perte tmavo sfarbené uteráky najmenej 3x oddelene. To znamená, že u najmenej prvých troch pranie by uteráky rovnakých farieb mali byť prané spoločne, tj. biele s bielymi, tmavo modré s tmavo modrými. Ručné pranie tak aj pranie v práčke je možné, ak sa budete však riadiť bežným návodom na pranie.

Stálofarebnosť môže byť tiež ovplyvnená použitím pracieho prášku, ktorý obsahuje optický zjasňovací prostriedok. V tomto prípade zmena farby nie je spôsobená nižším stupňom stálofarebnosti použitých farbív, ale týmito prostriedkami. Optické zjasňovacie prostriedky sú produkty, ktoré absorbujú neviditeľné UV lúče denného svetla a vyžarujú ich späť ako viditeľné svetlo. V dôsledku tohto javu sa môže objaviť zdanlivá zmena farby. Prítomnosť optického zjasňovacieho prostriedku v pracích produktoch je uvedená na obale.

Nie je doporučené užívanie nestálofarebného chlóru pri praní farebných uterákov, bielenie by spôsobilo stratu farieb.

 

Tvorenie chuchvalcov

Tvorenie chuchvalcov je spôsobené uvoľnením vlákien. Krátke staplové vlákno sa odtrhne od dlhého staplového vlákna a toto sa prejaví ako malé bavlnené body na Vašej tkanine. Vznik chumáčov môže byť tiež vyvolané odieraním, buď medzi rôznymi časťami jedného textilného produktu alebo medzi vlastným výrobkom a iným predmetom. Preto sa odporúča naplniť práčku aspoň do polovice. Keď práčka nie je naplnená úplne, uteráky sa viac odierajú o steny bubna práčky, namiesto aby na ne vo väčšej miere pôsobili molekuly vody.

Postrihané (rôzne velúr úpravy) tkaniny majú väčšiu tendenciu k vytváraniu chuchvalcov ako froté slučkové uteráky. Potom, čo je uterák utkaný, môže stále obsahovať uvoľnené vlákna, ktorá sa zviditeľnia počas prania a u česanej priadze ešte v prvých dňoch používania sa uvoľňujú jemné častice. Toto je typické pre výrobu froté tkanín.

 

Zatrhávanie

Ostré alebo špicaté predmety sa môžu zachytiť v slučke a spôsobiť vytrhnutie slučky. Aby ste mohli dlho využívať pohodlie Vašich uterákov, je nutné zabrániť kontaktu s ostrými, špicatými a rezacími predmetmi. Nepoužívajte Váš uterák ako handričku na leštenie v kúpeľni alebo na utieranie stien či klozetu; kontakt so špicatými predmetmi uvoľňuje slučky. Vytrhnuté slučky môžu byť opatrne odstrihnuté. Ak by ste ich vytrhávali, mohlo by to viesť k tomu, že by boli vytiahnuté aj ďalšie slučky z Vášho uteráka.

 

Zrážanlivosť

Dôležitou vlastnosťou bavlny je to, že sa dá pri praní vyvárať. Nevýhodou je, že sa zráža. U prvých praniach pri teplote okolo 95 ° C dochádza k zrážaniu a strate farby vo väčšej miere než pri teplotách do 40 ° C. Odporúčaná teplota prania je 40°C!

 

Tvrdosť

Pri praní je dôležité používať pracie prostriedky v rozumnej miere. Príliš veľa pracieho prášku môže spôsobiť, že sa prací prostriedok zachytí v tkanine dokonca po riadnom plákaní. To vedie k tomu, že uterák sa stáva drsným. Vždy používajte prací prášok umiernene a riadne pláchajte.

Odporúčanie: používajte šetrné pracie prostriedky.

 

Aviváž

Avivážny prostriedok pridaný do posledného plákania spôsobí, že uteráky budú mäkkšie a hebkejšie. Avšak nadmerné použitie môže viesť k tomu, že sa uteráky stanú hydrofóbnymi - budú odpudzovať vodu.

 

Voda

Druh používanej vody, či už z vodovodného rádu, dažďovej alebo studničnej, väčšinou nemá vplyv na prací proces. Čo je veľmi dôležité, je spôsob sušenia. Pri použití sušičky uteráky sú hebké a mäkké rovnako ako v prípade sušenia vonku na šnúre. Ak však je uterák vystavený prudkému slnečnému žiareniu alebo sušený nad vykurovacím telesom (priamotop), vlákna sú oveľa tvrdšie.

 

Žehlenie

Froté uteráky a osušky by sa nemali žehliť. Došlo by k pricviknutia slučiek a zmizol by hebký zamatový vzhľad. Slučky by tiež v menšej miere absorbovali tekutiny.

 

Výmena

Pravidelne svoje uteráky obmieňajte, predĺži to ich životnosť. Staré uteráky, ktoré už nepoužívate, dajte do handier, nech zbytočne nezaberajú miesto v skrini. Uistite sa, že uteráky nezostávajú v extrémne vlhkom prostredí. Pokiaľ máte v kúpeľni často vlhko, sušte uteráky vonku alebo v sušičke každých niekoľko dní a vyperte ich aspoň raz týždenne. Do vlhkého prostredia sú vhodné uteráky z bambusového vlákna.

 

Ostatné

Pri kúpe uterákov je dôležité, aby ste si vybrali tie pravé pre Vás.

Farba a dizajn musia ladiť s Vaším interiérom a veľkosť musí zodpovedať zamýšľanému použitiu. A so správnou starostlivosťou by ste nemali naraziť na žiadne problémy.

Rýchle info Novinka
Uterák MONDRIAN 50x100 cmUterák MONDRIAN 50x100 cm

Uterák MONDRIAN 50x100 cm

19 €
Farba Smotanová
Užívajte si neprekonateľný luxus s našou osuškou MONDRIAN. Vyroben z česaného prémiového bavlny 100%, táto osuška ponúka výnimočnú mäkkosť…
Rýchle info
Uterák DIARA 50x100 cmUterák DIARA 50x100 cm

Uterák DIARA 50x100 cm

21 €
Farba Biela / mentolová výšivkaBiela / ružová výšivkaBiela / šedá výšivka
Uterák DIARA je ideálny pre tých, ktorí hľadajú kvalitný a luxusný doplnok do svojej kúpeľne. Má rozmery 50x100 cm a vysokú gramáž 580 g/m2.
Rýchle info Doprava zadarmo Bestseller Darčekový box
Dámsky krátky župan MARINE LADYDámsky krátky župan MARINE LADY

Dámsky krátky župan MARINE LADY

Počet hviezdičiek je 5 z 5
118 €
Farba BielaTmavo modrá
Dámsky župan MARINE LADY s šálovým golierem, dĺžka županu je po kolená. Výborný po kúpeli, či už doma alebo pri bazéne.
Rýchle info
Uterák CHAINE 50 x 100 cmUterák CHAINE 50 x 100 cm

Uterák CHAINE 50 x 100 cm

Počet hviezdičiek je 5 z 5
21 €
Farba Biela / béžová výšivkaBiela / modrá výšivkaBiela / ružová výšivka
Froté uteráky CHAINE 50x100 cm z mikrovlákna sú veľmi jemné, savé a rýchloschnúce, vyrobené zo 100% česanej bavlny.
Rýchle info
Uterák MOLLIS 50x100 cmUterák MOLLIS 50x100 cm

Uterák MOLLIS 50x100 cm

Počet hviezdičiek je 4 z 5
16 €
Farba Biela / béžová výšivkaBiela / mentolová výšivkaBiela / svetlo modrá výšivkaBiela / žltá výšivka
Rada uterákov MOLLIS má skvelé užitočné vlastnosti: výborne saje vlhkosť, rýchlo schne, je jemný a na pokožku pôsobí upokojujúco.
Rýchle info
Uterák LEAF 50 x 100 cmUterák LEAF 50 x 100 cm

Uterák LEAF 50 x 100 cm

19 €
Farba BéžováHnedá
Uterák LEAF s rozmermi 50 x 100 cm zo 100% česanej bavlny poskytuje záruku kvality materiálu, ktorá je ešte zosilnená antibakteriálnou…
Rýchle info Bestseller
Malý uterák DESTAN 30x50cmMalý uterák DESTAN 30x50cm

Malý uterák DESTAN 30x50cm

Počet hviezdičiek je 5 z 5
13 €
Farba LilaPúdrováRužová
Malé uteráky DESTAN s čipkou 30x50cm a vyšitým ornamentom vo francúzskom štýle s vysokou gramážou,zaručuje vynikajúcu savosť a mäkkosť.
Rýchle info
Uterák LORD 50x100 cmUterák LORD 50x100 cm

Uterák LORD 50x100 cm

Počet hviezdičiek je 5 z 5
19 €
Farba BéžováModráTmavo fialováTmavo modrá
Froté vaflové uteráky LORD 50x100 cm s vysokou gramážou a antibakteriálnou ochranou sú vyrobené z egejskej 100% česanej bavlny.
Rýchle info Bestseller
Luxusný uterák DELUXE 50x100cmLuxusný uterák DELUXE 50x100cm

Luxusný uterák DELUXE 50x100cm

Počet hviezdičiek je 5 z 5
18 €
Farba BielaHorčicováHnedáKrémováMedová HoneyRužováStaroružováSvetlo béžováSvetlo modráSvetlo šedáZelená
Uteráky DELUXE 50x100cm z Modalu s vysokou gramážou. Najlepšie uteráky, ktoré spĺňajú požiadavky na savosť, hebkosť a ľahkú údržbu.
Rýchle info Akcia -12%
Uterák PREMIER 55x100 cmUterák PREMIER 55x100 cm

Uterák PREMIER 55x100 cm

Počet hviezdičiek je 4 z 5
17 € 15 €
Farba Biela / ružová výšivka
Rada uterákov PREMIER má skvelé užitočné vlastnosti: výborne saje vlhkosť, rýchlo schne, je jemný a na pokožku pôsobí upokojujúco.
Rýchle info Bestseller
Uterák MARINE MAN 50x100 cmUterák MARINE MAN 50x100 cm

Uterák MARINE MAN 50x100 cm

Počet hviezdičiek je 5 z 5
21 €
Farba BielaTmavo modrá
Luxusné froté uteráky MARINE MAN 50x100cm v námorníckom štýle, vhodné aj na loď. Uteráky sú vyrobené zo 100% česanej bavlny.

Recycled Claim Standard