Ako sa starať o uterák, aby sa z neho nestalo strúhadlo? - TIVOLYO HOME
Možno to poznáte - utieranie so starým uterákom nemusí byť príliš príjemná záležitosť. Niektorí spotrebitelia likvidujú uteráky ihneď, ako začnú starnúť a strácajú savosť. Existuje však aj spôsob, ako staré uteráky znovu zmäkčiť a našuchoriť. Pokiaľ sa o svoje uteráky budete dobre starať, budú produktívne slúžiť niekoľko rokov a nemusíte sa báť, že sa z nich stane strúhadlo.
- Nepoužívajte aviváž na uteráky a tiež uteráky nežehlite, pretože tým znižujete savosť uterákov.
- Perte uteráky na 40 ° C
- Pri praní farebných uterákov nepoužívajte pracie prášky určené pre pranie bielej bielizne, pretože obsahujú zosvetľovače, ktoré môžu vážne ovplyvniť farbu uterákov.
- Sušenie horúcim vzduchom, buď doma v sušičke, alebo vonku na šnúre na bielizeň predlžuje životnosť uterákov. Nesušte uteráky na priamom slnku.
Uteráky môžu byť vyrábané z rôznych materiálov, ktorých vlastnosti sú odlišné. Froté tkanina je najčastejšie používanou tkaninou, na ktorej sú z jednej alebo oboch strán vytvorené slučky. Velúrové uteráky vzniknú, ak sa slučka z jednej strany oreže a vytvorí tak dekoratívny lesklý povrch pripomínajúci zamat. Uteráky môžu byť tkané taktiež do zdobených obrazcov alebo prúžkov, môžu byť vyšívaný alebo potlačené.
Je čas poslať do dôchodku staré uteráky, ktoré boli vyrobené z tenkých vlákien a častým používaním sa na nich vytvorili diery.
Keď si kupujete uterák, uistite sa, že je kvalitný. Bavlna a ďalšie prírodné materiály dobre odolávajú opotrebovaniu a sú jednoduché na údržbu. Pozor na uteráky, ktoré sú vyrobené zo zmesí umelých vlákien - tie majú tendenciu rýchlejšie sa odierať a tiež nie sú tak savé ako froté uteráky alebo bambusové uteráky. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť podráždenie kože. Osuška vysokej kvality Vám vydrží dlhšie, pretože má robustnejšiu konštrukciu.
Jedným z problémov uterákov je, že majú tendenciu strácať farbu. Perte preto uteráky vždy s rovnakými alebo podobnými farbami, aby ste zabránili nadbytočnému zafarbeniu ostatného prádla. Navyše, biele uteráky by vždy mali byť prané samostatne. Použite citrónovú šťavu miesto odfarbovača, pretože bielidlo poškodzuje tkaninu.
Staré uteráky tiež môžu byť menej absorpčné, to je spôsobené praním v tvrdej vode alebo nadmerným používaním pracích prostriedkov a aviváže. Aviváž vlákna obalí a tie potom strácajú svoju schopnosť pohlcovať vodu. Skúste staré uteráky vyprať s octom, ten pomôže odbúrať usadeniny z uteráka. Ak máte problémy so zápachom uterákov, skúste ich vyprať v jedlej sóde.
Perte uteráky v teplej vode s podobnými farbami a neprepĺňajte práčku. Po skončení pracieho cyklu uteráky pretrepte. Najlepšie výsledky dosiahnete so sušičkou na mierny stupeň.