Aká látka je najlepšia pre nočnú košieľku?

Len málo ľudí venuje pozornosť tzv. Hygiene spánku. Mali by sme dávať pozor nielen na to, koľko času spíme a či spíme dosť, ale aj na to, v čom spíme. Správny strih pyžamá alebo nočných košieľ má výrazný vplyv na kvalitu spánku a dobre zvolená látka je nielen pohodlná, ale aj zdraviu prospešná.

Správny materiál pre dámske nočné košele - je to také dôležité?

Každý, kto niekedy spal v pyžame z nepriedušného materiálu, určite vie, že tento materiál má veľký význam a výrazne znižuje komfort nášho spánku. Jedná sa o košeľa vyrobené z nepriedušného materiálu, ktorý je tuhý alebo umelý a nepríjemný na dotyk. Keď hľadáte nočnú košeľu, rozhodne sa oplatí vybrať takú, aby bola z prírodných materiálov. Akých?

Bavlna. Samozrejme, bavlna je vaša prvá myšlienka. A veľmi dobre! Bavlna je najčastejšie používaný materiál, a preto je bezpečná pre pokožku a zdravie. Umožňuje udržiavať správnu telesnú teplotu a tiež odvádza prebytočnú vlhkosť z pokožky. Je to odolný, mäkký a na dotyk príjemný materiál, ktorý je skvelý pre alergikov.

Bambus. Okolo seba vidíme stále viac a viac odevov z bambusových vlákien. V obchodoch s oblečením nájdeme takmer akýkoľvek druh odevu, ktorý je z takej látky vyrobený. Či už sa jedná o ponožky, nohavice alebo napríklad blúzky. Bambus je šetrný k životnému prostrediu, jeho kultivácia je rýchla a bezproblémová a nevyžaduje použitie žiadnych hnojív. Aj preto si môžu bambusové látky vyberať aj ľudia, ktorí rešpektujú prírodu a každý deň sa riadi zásadami ekológie.

Prečo je bambusová nočná košeľa dobrá voľba? Bambus sa vyznačuje vysokými tepelnými vlastnosťami. Keď je teplý alebo dokonca horúci deň, bambus príjemne ochladí, zatiaľ čo za chladných nocí dodá pokožke primeranú úroveň tepla. Bambusová tkanina je vysoko absorpčná. Výskum ukazuje, že môže absorbovať až trikrát viac vlhkosti ako prírodná bavlna. Mimo to má tiež antifungálné, baktericídné a antistatické vlastnosti. A čo viac, môže znížiť tvorbu nepríjemného zápachu a dať pocit sviežosti. Bambus je tiež jemný a pružný a vďaka týmto vlastnostiam vám umožňuje voľný pohyb a umiestnenie tela počas spánku. Je tiež odporúčaný osobám, ktoré sa potýkajú s kožnými problémami.

Satén. Keď hľadáme niečo trochu viac elegantnejšieho, často volíme dámske nočné košele zo saténu, čo je dobrá voľba. Jedná sa o veľmi hladký materiál, priľnavý k telu a príjemný na dotyk. Medzi jeho výhody však patrí tiež ľahkosť, odolnosť proti pokrčeniu a antialergické vlastnosti.

Akému materiálu sa pri spaní vyhnúť?

Rozhodne by sme sa mali vyhnúť spanie v košeliach a pyžamách z umelých a nepriedušných materiálov. Patrí medzi nej polyester, polyamid. Tieto látky sú síce oveľa lacnejšie, ale celkom nepriateľské k našej pokožke a znižujú komfort spánku. Sú totiž vyrobené z polymérov získaných z ropy, ktoré sú horľavé, telo sa v nich ľahko spotí a môžu tak dráždiť našu jemnú pokožku.