Ako sušiť uterák?

Pre každého z nás je dôležité, ako rýchlo textil po namočení uschne a my ho môžeme znova použiť. To platí, či sa jedná o uteráky prémiovej kvality alebo o ich lacnejšie varianty. Vec, na ktorú by sme mali vždy pamätať, je, že suchý uterák je dobrý uterák! 😊

Prečo je dôležité, aby sa uteráky sušili správne?

Sušenie uterákov je dôležité predovšetkým z hygienických dôvodov. V mokrom textilnom materiáli sa rýchlo uchytia rôzne baktérie a mikroorganizmy, ktorých prítomnosť je samozrejme z mnohých hľadísk nežiaduca. Tie môžu jednak spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ale aj vďaka nim, pri nedostatočnom vysušení, začnú uteráky počas chvíle nepríjemne zapáchať.

Aké aspekty ovplyvňujú dobu schnutia uterákov?

Jedným z najdôležitejších faktorov je v tomto ohľade materiál. A v tejto chvíli je vlastne jedno, či sme si kúpili kvalitný uterák alebo lacnejšie, s prímesou umelých vlákien. Z tohto pohľadu sú najlepšou voľbou 100% česaná bavlna, froté, bambusové uteráky alebo uteráky z modalu či mikrovlákna.

Rozhodujúcim faktorom je tiež poskytnúť uterákom dostatok priestoru na riadne vysušenie. Pokiaľ je napríklad v kúpeľni málo miesta (najmä u väčšej rodiny), často sa stáva, že sušíme uteráky tak, že sa rôzne prekrývajú. Tomu sa rozhodne oplatí vyhnúť, a to aj za cenu sušenia uterákov na alternatívnom mieste ku kúpeľni. Pokiaľ je to možné, rozložte uteráky na sušiak alebo na vhodný povrch.

Sušenie uterákov na radiátore, v bubnovej sušičke

Pokiaľ je to možné, sušte prirodzene prúdom vzduchu, menej sa odporúča sušenie na radiátoroch alebo iných vykurovacích zariadeniach, pretože v tomto prípade môže dôjsť k poškodeniu froté vlákien, čo znamená, že v budúcnosti budú absorbovať menej vlhkosti a zároveň môžu byť tvrdšie. Samozrejme v tomto prípade nezáleží ani na tom, akú kvalitnú sadu uterákov sme kúpili.

Aj napriek vyššie uvedenému ale platí, že v zime, v miestnosti s horším vetraním, môže byť sušenie miernym teplom stále lepším riešením, než nechať uteráky, osušky a ďalší kúpeľňový textil mokré po dlhú dobu.

Na správne vysušenie je dôležité dbať nielen pri uterákoch, ale aj pri ostatných kúpeľňových doplnkoch, ktoré pri bežnom používaní kúpeľne navlhnú.

Jeden tip na záver: Pokiaľ na sušenie uterákov využívate sušičku, odporúčajú sa použiť špeciálne sušiace gule-loptičky a im podobné. Tie totiž zlepšujú prúdenie vzduchu v bubne a zároveň skracujú dobu sušenia.