Zľava 20% na PYŽAMÁ a NOČNÉ KOŠIEĽKY s kódom: 20PYZAMA 💣

Ako udržiavať župany mäkké?

Každý miluje mäkké župany. Čo môžeme urobiť pre to, aby náš úplne nový župan zostal navždy mäkký? To sa dozviete nižšie! Uvedené tipy platia rovnako pre pánske, dámske aj detské župany.

Ideálny župan

Kvalitný župan by mal vďaka svojej hrúbke mať výbornú absorpciu vlhkosti a navyše by si mal aj po vypraní dlhodobo zachovať hebkosť a veľkosť. Dôležité tiež je, aby farebné župany nevybledli.

Ideálny župan je zo 100% česanej bavlny alebo bambusového vlákna. Najrozšírenejším prevedením županov sú froté. Kvalitný froté župan váži minimálne 420 g/m2 a zaisťuje tak vysokú savosť.

Správna starostlivosť o župan

Akonáhle si zaobstaráme župan o gramáži, materiáli, veľkosti a tvare podľa našich potrieb, potom už len zostáva dbať na to, aby si froté skutočne zachovalo svoju mäkkosť, a my nemuseli kupovať nový kúsok, pretože náš župan stvrdol a stratil svoju normálnu savosť. Tajomstvo odolného, ​​mäkkého župana je jednoduchšie, než by ste si na prvý pohľad mysleli. Stačí dodržať pár základných pravidiel.

Strata mäkkosti župana je najčastejšie spôsobená nevhodnou technikou prania alebo použitím väčšieho množstva pracieho prostriedku či plákania, než je nutné. Použitie aviváže na froté župany je obzvlášť kontroverzné, pretože hoci môže krátkodobo froté župan zmäkčiť, pri častom používaní môže spôsobiť predčasné stvrdnutie materiálu. Župan môže tiež zdrsniť vplyvom nadmerného používania pracieho prášku a teda presýtením práčky.

Najdôležitejšie tipy na zachovanie mäkkosti

Najlepšou voľbou je predovšetkým prvotriedny, extra mäkký župan. Pri manipulácii s odevmi vždy kontrolujte a dodržujte symboly vytlačené na štítkoch výrobkov.

Je užitočné dávať pozor na tvrdosť vody používanej na pranie, nikdy nepoužívajte tvrdú (na minerály bohatú) vodu. Do práčky umiestnite toľko bielizne, aby sa mohla voľne pohybovať a neprekračujte odporúčanú hmotnosť náplne. Na pranie županov používajte správne množstvo pracieho prostriedku, nie príliš veľa ani príliš málo. Táto skutočnosť pomáha vode správne vymyť prací prášok z vlákien materiálu. Šetrite tiež s avivážou alebo ju nepoužívajte vôbec. Pokiaľ je to možné, sušte froté župany v sušičke.