❗Zľava 10 % na všetko s kódom SUMMER10

História papúč

Za vznikom obuvi stála predovšetkým potreba chrániť povrch ľudskej nohy pred poveternostnými vplyvmi a ďalšími peripetiami prostredia, ako je povrch zeme a jej nerovnosti. Rôzna obuv v skutočnosti uľahčovala samotnú chôdzu, čím podporovala ľudskú prácu a prispievala k rozvoju ľudstva.

Pôvod obuvi

V ľudskej histórii sa vyvinul celý rad druhov obuvi. Jednou zo špeciálnych foriem sú papuče. Starodávna forma obuvi bola v skutočnosti kus dreva alebo kože, ktorý bola nejakým spôsobom priviazaná k podrážke človeka. To, aký spôsob bol využitý, určovalo, či môžeme hovoriť o topánkach, topánkach na podpätku, sandáloch alebo o papučiach.

Počiatočný pôvod papučou

Egypťania a Babylončania dávali prednosť sandálom, zatiaľ čo Peržania a Asýrčania nosili hlavne obuv na vysokom podpätku. Rovnako ako táto obuv, aj papuče pravdepodobne pochádzali z Východu, kde boli často bohato dekorované výšivkami a pečiatkovým zlátením (ako je tomu dodnes u papučí). Zatiaľ najstaršie papuče boli nájdené v koptských hrobkách v 2. - 8. storočí.

Vzhľad papúč v Európe

Prvé papuče sa prvýkrát dostali cez Byzancia do Talianska a vo zvyšku Európy sa stali známymi od 15. storočia. V Maďarsku sa za turecké nadvlády stali papuče populárne vďaka svojej pohodlnosti.

Skoré šľapky v Európe boli obvykle vyrobené z kože a dreva. V Lübecku existoval už v 15. storočí cech, v rámci ktorého vyrábali papuče a papuče obuvníci. Napríklad z roku 1444 pochádza dekrét, ktorý vyžadoval, aby obuvníci vyrábali iba tento typ obuvi.

Šľapky za posledných dvesto rokov

Od 19. storočia sa v mnohých krajinách papuče stali veľmi obľúbenými. Z tohto obdobia pochádza aj termín „štát sa podpantoflákom“: manželky zo strednej triedy v tej dobe často nosili domáce papuče. Manželia, ktorí sa svojmu domácemu vládcovi podriadil, sa tak stali „podpantoflákom“.

Šľapky dnes

Šľapky sú stále veľmi populárne po celom svete. Je to dané predovšetkým ich pohodlím a praktickosťou. Sú vyrábané v dizajnoch na použitie na verejnosti, a tiež sú široko používané ako domáce papuče (do bytu, pre hostí atď). Šľapky sú tiež perfektným doplnkom kvalitných pánskych a dámskych županov, ktoré sú vyrobené z prvotriednych materiálov. Výborne sa hodí pre tých, ktorí chcú rozmaznávať svoje nohy príjemne mäkkým materiálom a navyše rozmaznávať svoje telo.