Pyžamo alebo nočné košele - v čom spať?

Pyžamo alebo nočné košele - v čom spať?

Ani by nás nenapadlo, aká rozporuplná môže byť otázka, kto v čom spí! Napriek tomu, na základe skúseností, takmer každý trvá na svojej obvyklej voľbe, pokiaľ ide o pyžamo alebo nočnú košeľu. Je pomerne málo tých, ktorí pravidelne striedajú v čom spia. Samozrejme je ale bežné, že sa niekomu zmení preferencie a vymení pyžamo za nočnú košeľu alebo naopak začne spať miesto v nočnej košeli v pyžame.

Vyššie uvedená dilema sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka iba žien, pretože existuje málo mužov, ktorí by spali v nočnej košeli. A tak sa muži maximálne rozhodujú, či budú spať v pyžame alebo využijú iný alternatívny odev (napr. tričko s boxerkami) alebo jednoducho nebudú mať pri spaní oblečenie žiadne. 

História pyžamá v skratke

V tradičnej dámskej móde má dlhšiu dobu svoje miesto najmä nočné košele, pričom pyžamo je skôr odev, ktorý používajú na spánok muži. Na konci 19. storočia nosili muži klasické pánske pyžamá so stále rastúcou obľubou, a tak v prvej polovici 20. storočia už v nich spala väčšina z nich. Od 20. rokov 20. storočia sa potom stávalo pyžamo stále obľúbenejšie medzi ženami, a to predovšetkým vďaka Coco Chanel, ktorá vytvorila módne domáce dámske pyžamo a dokonca aj verziu pre ženy zo sociálne slabších vrstiev.

Čo by sme si mali vybrať? Nočnú košeľu alebo pyžamo?

Pretože sa jedná o jeden z najviac používaných odevov, je materiál, ktorý je použitý pri výrobe nočnej košieľky či pyžamá, veľmi dôležitým faktorom. Je teda obzvlášť dôležité vybrať kvalitný materiál, či už je to bavlna, satén, hodváb alebo akýkoľvek iný druh textilu. Napríklad pyžamá a nočné košele vyrobené z bambusového vlákna sú veľmi odporúčané, pretože ich antibakteriálna a hypoalergénna povaha zaisťuje, že bude naše telo v pohodlí a rozmaznávané po celú dobu spánku.

Dámske nočné košele a pyžamá môžu byť romantickými, elegantnými alebo modernejšími kúskami. Môžu byť pastelové alebo len jasnejšie, s čipkou, mašličkou alebo inými dekoratívnymi prvkami. Možností je teda veľa a každý si tak môže vybrať podľa svojho vkusu. To platí aj pri rozhodovaní či vybrať pyžamo alebo nočnú košeľu. Ide skrátka o to, aby si každý vybral odev na spanie, ktorý sa mu páči a hlavne, v ktorom sa cíti pohodlne!